Nampōroku, czyli Zapiski z południowych stron
rozdział III
Tana, czyli Półka

1. Yojōhan zashiki wa, Shukō no sakuji nari.
Pokój o wielkości czterech i pół maty jest dziełem Shukō. Jako pokój w stylu shin miał on ściany wyklejone w części białym papierem „skorupkowym”, sufit z desek cedrowych bez obramowania, dach pokryty gontem, czworoboczny, i wnękę wielkości jednej maty. Shukō zawieszał w nim swój skarb, ślady tuszu Engo, i ustawiał daisu. Później zaś wyciął tam zimowe palenisko ro i ustawiał do tego półkę kyūdai. Najogólniej, choć ustawiał tam takie ozdoby, jak w gabinecie pisarskim, to jednak między innymi zmniejszył ich ilość. We wnęce również zawieszał parę malowideł i oczywiście także pojedyncze malowidła. Przed nimi na stoliku ustawiał kadzielnicę, kompozycję z kwiatów jednego rodzaju w zwykłym wazonie na kwiaty lub w takim jak w świątyniach, małym, albo też układał papier do pisania, pudełko na kamień do tuszu, pudełko na arkusze papieru do wierszy, stolik do pisania, lub pejzaż górski na tacy czy słój na listki herbaty. Właśnie takie i tym podobne przedmioty ustawiał przede wszystkim.
Tymczasem Jōō tu i tam ulepszył pokój czteroipółmatowy: zmienił ściany wyklejane papierem na wylepiane ziemią, drewniane ramy na bambusowe, usunął deskę u dołu papierowych drzwi przesuwanych, próg wnęki, który dawniej malowano grubo laką, zmienił na lekko pomalowany lub na surową belkę, i to nazwał pokojem w stylu sō. Jōō w takim pokoju nie używał daisu. Zaś kiedy używał półki kyūdai, wtedy zwoje i sprzęty były takie same, jak u Shukō.
Kiedy używał półki z szafeczką, we wnęce nie umieszczał nic innego niż tylko ślady tuszu i wazon na kwiaty.
Jako że Sōeki zgłębił ducha wabi za najważniejszy uważając mały pokoik kryty trawą, to pokój Jōō był czymś pośrednim pomiędzy gabinetem pisarskim a małym pokoikiem. Dlatego też gdy używał półki z szafeczką, nie zawsze przestrzegał ściśle zasad i używał wielu z wyliczonych wyżej sprzętów Shukō, z wyjątkiem świątynnego wazonu na kwiaty.

(przekład własny z oryginału)

Namporoku


(C) 2005 Anna Zalewska
Ania
Valid HTML 4.01!